Miłośnicy Konstancina

Miło nam poinformować, że mozaika Krzysztofa Henisza znajdująca się na fasadzie dawnej stacji transformatorowej przy ul. Wierzejewskiego 12a, została wpisana do Rejestru zabytków. Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina zwróciło się 27 stycznia 2023 r. z wnioskiem do Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków o wpisanie mozaiki do rejestru. W dniu 30 marca 2023 r. otrzymaliśmy postanowienie o wszczęciu postępowania w tej sprawie a 17 listopada 2023 r. na stronie internetowej Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków pojawiła się informacja o wpisie.
Przypomnijmy, że mozaikę, która zdobi stację transformatorową Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER artysta zrealizował w 1964 r. na zamówienie ówczesnego dyrektora tej placówki prof. Mariana Weissa. Przedstawia ona człowieka wspierającego się jedną ręką na kuli i wznoszącego drugą rękę w kierunku słońca w geście wyrażającym nadzieję, na powrót do „normalnego” życia. Mozaika jest symbolem polskiej szkoły rehabilitacji, której współtwórcą był prof. Marian Weiss, zakładającej nie tylko leczenie osób poszkodowanych lub dotkniętych kalectwem ale również kompleksową pomoc w uzyskaniu przez nie społecznej i ekonomicznej samodzielności.
Krzysztof Henisz (1914-1978), malarz, rysownik i ceramik był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył w 1946 r. W latach 1959–1968 był współtwórcą tzw. „eksperymentu łysogórskiego” polegającego na tworzeniu wielkoformatowej ceramiki wykorzystywanej w architekturze. Był autorem około czterdziestu projektów zrealizowanych w Polsce i za granicą. W latach 1939-1978 mieszkał w Konstancinie.
Konstancińska mozaika jest trzecim dziełem artysty wpisanym do Rejestru zabytków po dekoracji w żoliborskim Domu Handlowym „Merkury” oraz dekoracji o nazwie „Pegaz” znajdującą się na fasadzie budynku przy ul. Dąbrowskiego 71, na warszawskim Mokotowie.